Ostění kolem střešního okna
Pro plné využití funkcí kvalitního střešního okna je důležité správně provést ostění (obložení) okenního výklenku (pod oknem svisle, nad oknem vodorovně).
Zajistíte tím maximální osvětlení místnosti (o 30 – 40% více světla než vikýřové okno se stejnou plochou prosklení) a nenarušíte přirozené proudění vzduchu kolem okenní tabule. Podstatně tím snížíte možnost kondenzace vnitřní vlhkosti na ploše izolačního zasklení.
V případě, že je střešní okno osazeno před obvodovou zeď (do tepelného mostu), je nutné pod střešní okno umístit topné těleso a vytvořit „provětrávací“ parapet. Parapet by měl přesahovat přes topné těleso a měl by mít provětrávací mezeru, kterou bude teplý vzduch přiveden ke spodní části okna.
Při špatném provedení ostění kolem střešního okna ve spodní části (kolmo na okno), nebude spodní část okna dostatečně prohřívána, což zvyšuje riziko kondenzace vzdušné vlhkosti.
V horní části kolmo provedené ostění brání slunečním paprskům, aby dostatečně prosvětlily podkrovní místnost.
Pod a nad střešním oknem by mělo být ostění „zalomené“ (označeno červenou linkou), tzn. že by mělo být vedeno v blízkosti okenního rámu cca 6-8 cm kolmo na okno a až poté by mělo probíhat vodorovně se stropem v horní části, resp. kolmo na podlahu ve spodní části. Zajistíte tím více prostoru pro tepelnou izolaci, odstraníte tepelné mosty v prostoru nad a pod oknem.
Výroba zalomeného ostění je pracnější, časově náročnější. Střešní okna FENESTRA výrobní řady EXCELLENT a THERMICAL jsou již z výroby vybavena termolištami (označeny modrými šipkami), které toto lomené ostění nahrazují. S originálními termolištami šetříte čas a máte střešní okna vždy dokonale zaizolovaná.