Vybíráte-li střešní okna, budete řešit 3 základní otázky
Každý podkrovní prostor je specifický, každý uživatel má jiné představy a požadavky.
Vybíráte-li střešní okna, budete řešit 3 základní otázky:
Dřevěná nebo plastová?
Dvojsklo nebo trojsklo?
Standardní střešní okno nebo prémiové s výrazně lepšími tepelně-izolačními parametry?
Střešní okna FENESTRA nabízí 3 výrobní řady oken dřevěných a 1 výrobní řadu oken plastových.
Dřevěná nebo plastová?
Obecně platí, že dřevěná střešní okna mají lepší tepelně-izolační vlastnosti, především vyšší povrchovou teplotu (vyšší povrchová teplota zajišťuje ochranu před nežádoucí kondenzací).
Další výhodou dřevěných oken je velmi dobrá statika a tvarová stálost. Použitím kvalitní borovice s příjemnou kresbou navíc působí velmi elegantním dojmem. Dřevěná střešní okna navozují příjemné pocity, na dotek jsou teplá, dýchají a přitom dobře izolují.
Plastová střešní okna lépe odolávají vodě, jsou tedy ideální nad bazény, do koupelen apod.
Nevýhodou plastových oken je nižší povrchová teplota (náchylnost ke kondenzaci vzdušné vlhkosti na okenních rámech a sklech) a velká roztažnost léto/zima.
Prémiová dřevěná střešní okna s polyuretanovým povrchem kombinují vynikající vlastnosti dřevěných oken s velmi odolným povrchem. Jsou řešením pro náročný interiér.
Dvojsklo nebo trojsklo?
Střešní okna FENESTRA dodáváme s různým typem zasklení.
Můžete si vybrat dvojsklo (Ug = 1,0 W.m2.K), nebo trojsklo (na výběr jsou trojskla s hodnotou Ug = 0,8 / 0,6 / 0,5 W.m2.K), vždy s vrstvou měkkého pokovení, které zajišťuje odraz unikající tepelné energie zpět do místnosti.
Co všechno byste měli zvážit při výběru zasklení/okna?
U každého okna by měly být uvedeny dvě hodnoty prostupu tepla – Ug (pouze sklem) a Uw (celým oknem) – čím je hodnota koeficientu U nižší, tím je lepší (lépe izoluje).
Izolační dvojsklo s hodnotou Ug = 1,0 W.m2.K má velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti.
V zimě sice pustí o něco více draze nakoupeného tepla ven než trojsklo, ale oproti tomu dokáže zdarma vyrobit energii ze slunce – v zimě přináší žádané teplotní zisky (trojsklo přináší teplotní zisky výrazně menší).
Na vnitřním povrchu je dvojsklo studenější než trojsklo, je tedy náchylnější ke kondenzaci vzdušné vlhkosti.
V létě dvojsklo pustí do interiéru více sluneční tepelné energie než trojsklo, přehřívání interiéru lze ale zabránit používáním protislunečních doplňků (venkovní markýza, venkovní roleta, interiérová fóliová roletka).
Dvojsklo má také nižší cenu a o třetinu menší váhu než trojsklo.
Výrazně těžší trojsklo by mělo výrazně zlepšit tepelně-izolační vlastnosti střešního okna. Hodnota prostupu tepla Uw (celým oknem) okna s trojsklem by měla být pod 1,0 W.m2.K.
Při výběru okna kromě hodnot Uw a Ug věnujte pozornost i profilům okna. Konstrukce okna (rám a křídlo) výrazně ovlivňuje celkové tepelně-izolační parametry střešního okna. Pokud je hodnota Uw (celým oknem) vyšší o více než 0,4 W.m2.K než hodnota Ug (skla) znamená to, že je konstrukce okna “tepelně slabá”. Taková konstrukce okna výrazně zhoršuje parametry okna, může docházet k promrzání konstrukce a k výskytu kondenzací.
Dalším parametrem při výběru okna je hloubka zapuštění skla do profilu okenního křídla. Pro snížení rizika výskytu kondenzace vodní páry po obvodu skla vyberte okno s více zapuštěným sklem do profilu křídla (hlubší zasklívací drážka).
Rozhodnutí o tepelně-izolačních vlastnostech okna by mělo být v souladu s tím, jaké požadavky z hlediska tepelných izolací klademe na ostatní prvky stavby.
Střešní okna FENESTRA výrobní řady THERMICAL a zateplovací sadou THERMOS dosahují i s dvojsklem hodnot Uw (celým oknem) jako jiná okna s trojsklem, navíc díky menší hmotnosti méně zatíží střešní konstrukci.
Standardní střešní okno nebo prémiové s výrazně lepšími tepelně-izolačními parametry?
Střecha a střešní okna jsou nejvíce zatěžovanými konstrukcemi na domě. Střešní okna v létě chrání před deštěm a slunečním zářením, v zimě zase před mrazem a sněhem, brání úniku tepla, odolávají vzdušné vlhkosti v interiéru. Tyto vysoké nároky lépe zvládají okna lepší konstrukce, vyšších výrobních řad. Vyplatí se venkovní stranu okna zateplit nad rovinou střechy zateplovací sadou THERMOS (30 mm extrudovaného polystyrenu), vyplatí se zvolit prémiové okno s teplou úpravou okenního křídla (širší okenní profily, více zapuštěný okraj skla do profilu křídla).
Jistě, okno s lepšími parametry bude mít vyšší cenu, ale střešní okno je velmi namáhaným prvkem, určitě se vyplatí na něm nešetřit. Nejedná se o část stavby, kterou budete měnit za rok nebo dva, jedná se o investici na 20-30 let.
Již několik let jsou nejprodávanější řadou dřevěná střešní okna THERMICAL se zateplovací sadou THERMOS.
Přehled nabízených výrobních řad střešních oken FENESTRA, jejich provedení a benefity: